Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Kontroly na silnicích pokračují

vrtulnk2Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu dopravních nehod s tragickými následky benešovští policisté už v loňském roce zvýšili počet dopravně - bezpečnostních akcí. Těmi chtějí preventivně působit na řidiče.

Během ledna letošního roku uskutečnili pět dopravních akcí. Kromě asi sedmdesáti policistů z pořádkové a dopravní služby, se kontrol zúčastnili i policisté z Dálničních oddělení Mirošovice a Bernartice. Praktické zkušenosti také získávali školáci z pražské Vyšší policejní školy Hrdlořezy. Situaci na silnici ze vzduchu pomáhal monitorovat při jedné akci policejní vrtulník, který policistům předával zprávy o přestupcích jednotlivých řidičů. Neukázněné řidiče pomáhaly odhalovat rychlá služební vozidla VW Passat a motocykly. Kontrolu nákladních aut pak policisté prováděli v součinnosti s pracovníky Centra služeb pro silniční dopravu.

S hlídkami se řidiči mohli setkat nejenom na benešovských silnicích, ale také na silnici I/3 a na dálnici D1.

Policisté se zaměřili na kontrolu respektování nejvyšší povolené rychlosti, požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek, technický stav vozidel, používání bezpečnostní pásů a zádržných systémů a dalšího dodržování obecně platných ustanovení zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Hlídky také pátraly po hledaných osobách, věcech a vozidlech.

Policisté zkontrolovali 463 osobních a nákladních vozidel. Zjistili celkem 202 přestupků v dopravě, kterých na místě vyřídili 67. Vybrali za ně 34 900 korun. Pokutu na místě nezaplatilo 37 řidičů a k projednání do správního řízení policisté postoupili 98 přestupků. Uložili například   pokuty za jízdu bez rozsvícených světel, za špatný technický stav vozidla a za další přestupky.

Nedodržení rychlosti policisté zjistili u 120 vozidel, z toho 83 přestupků bude dále řešit správní orgán.  Sedm řidičů nákladních aut při jízdě nedodrželo dobu řízení a bezpečnostní přestávky. Dvěma z nich pak policisté uložili kauce v celkové výši 80 000 tisíc korun. Tyto případy  odeslali k vyřízení na středočeský krajský úřad do Prahy.

Pozitivní dechovou zkoušku mělo pět řidičů. Jeden případ policisté kvalifikovali jako trestný čin, řidič totiž nadýchal přes dvě promile alkoholu v dechu. Dalšího  řidiče  pak policisté převezli  do pražské policejní cely, protože na něj státní zástupce  pro Prahu 7 vydal souhlas se zadržením pro podezření ze spáchání trestného činu zanedbání povinné výživy.

por. Bc. Zuzana Stránská

Additional information